Plzeňský prazdroj

Nauč se o plzeňském pivu, které právě pravděpodobně piješ.
image
S městem Plzně je neodmyslitelně spjat dnešní Plzeňský Prazdroj, dříve Měšťanský pivovar v Plzni. Výroba piva byla s městem Plzní spojena již od jeho založení. Královskému městu Plzeň byla od jeho založení v roce 1295 českým králem Václavem II. Udělena řada práv a výsad. K nejdůležitějším z nich bylo i právo ke sladování, vaření a k výčepu piva, které získaly některé plzeňské domy. V průběhu vývoje docházelo k nejrůznějším formám spolupráce a kooperace právovárečných měšťanů. Ne všechny právovárečné domy uskutečňovaly celý proces výroby piva.
image
Kvalita těchto spoluprací byla různá, a proto se v hlavách plzeňských měšťanů zrodí myšlenka na vlastní pivovar s dobrým pivem, a proto v roce 1839 rozhodla plzeňská městská rada o založení pivovaru. V novém Měšťanském pivovaru vaří 5. října 1842 sládek Josef Groll první várku nového plzeňského piva.
image
Pivovar se úspěšně rozvíjel a expandoval na zahraniční trhy. Vzhledem ke svému věhlasu a znamenité chuti plzeňského piva, chránil Měšťanský pivovar v Plzni své výrobky celou řadou ochranných známek, z nichž některé se staly světově proslulými – např. Pilsner Urquell, Urquell, Pilsner Bier, Birra Plzeň-Pilsen, Pilsen Urquell, Pilsen Beer, aj.
Této pověsti se pokusila využít i konkurence. Tomu však pivovar čelil výkupem všech, k vybudování pivovarů vhodných, pozemků a v případě, že již konkurenční pivovar vznikl, tak jej ovládl. Tak tomu bylo např. i u Prvního akciového pivovaru v Plzni, vyrábějícího pivo značky Gambrinus, založený 20 významnými podnikateli v čele s Emilem Škodou.
image
Když měšťanský pivovar slavil 50. výročí založení, nechali u této příležitosti postavit Jubilejní bránu, která se stává symbolem pivovaru, firmy i značky Pilsner Urquell.
V dnešní době je pivovar Pilsner Urquell světoznámou značkou a těší se veliké oblibě u nás i v zahraničí.